APIE BŪSIMĄ PROFESIJĄ IŠ PIRMŲ LŪPŲ

2024-04-11 By SMCadm Off

„Profesiją keisti, persikvalifikuoti ar įgyti naujų kompetencijų mes turime visą gyvenimą“, – įsitikinę Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro tęstinio profesinio mokymo specialistai ir patys modulinių profesinio mokymo programų dalyviai. Įstaigoje pastaraisiais metais išlieka  populiariausios individualios priežiūros darbuotojo ir slaugytojo padėjėjo profesijos, šių darbuotojų poreikis darbo rinkoje nuolat auga. Užsiėmimus vedantys profesijos mokytojai – savo srities profesionalai, turintys daug praktinio darbo patirties ir puikiai suprantantys, kad mokantis profesijos – svarbu ir naudinga lankytis pas darbdavius. Tai paįvairina mokymosi procesą, leidžia pamatyti kaip teorinės žinios taikomos praktikoje, aptarti rūpimus klausimus su čia dirbančiais specialistais, susipažinti su realia darbo aplinka. Pažintis su potencialiu darbdaviu, tinkamas prisistatymas didina galimybes ateityje ir įsidarbinti.

Koks yra kasdienis individualios priežiūros darbuotojų darbas? Kaip padėti žmogui atgauti savarankiškumą, atstovauti jo interesus, padėti atkurti prarastus socialinius ryšius? Į šiuos klausimus mokytojai ir jų mokiniai atsakymų ieško lankydamiesi įstaigose ir organizacijose teikiančiose socialines ir kitokias paslaugas asmenims ir šeimoms.

Kėdainių „Spindulio“ mokykloje ugdomi intelekto sutrikimą turintys mokiniai  pagal individualizuotas bendrąsias ir socialinių įgūdžių ugdymo programas, sudarant palankiausias sąlygas kiekvienam mokiniui ugdytis, mokytis pagal gebėjimus, pripažįstant ir plėtojant jo galias, tenkinant įvairiapusius saviraiškos poreikius. Mokyklos Pagalbos mokiniui skyriaus vedėja Vaiva Siutilienė papasakojo „Spindulio“ istoriją, supažindino su organizuojamomis veiklomis ir užsiėmimais. „Šioje mokykloje lankiausi ne pirmą kartą, todėl norėjau supažindinti profesinio mokymo mokines  su  unikaliomis mokymo priemonėmis darbui su intelekto, kompleksinę negalią, įvairiapusių raidos, elgesio ir / ar emocijų sutrikimų turinčiais mokiniais“, – aiškina profesijos mokytoja Jovita Kalinauskienė ir priduria, kad dirbant su šia tiksline grupe akcentuojamas dėmesys kiekvienam vaikui, jo saviraiškos, socialinių poreikių tenkinimas. Taip pat labai svarbu, čia dirbančių darbuotojų nuoširdumas, pakantumas ir kūrybiškumas, juk kiekvienas vaikas yra savitas pasaulis. Būsimoji individualios priežiūros darbuotoja Indrė pripažįsta, kad „labai įdomu pamatyti kaip viskas vyksta iš tikrųjų, su kokiais sunkumais yra susiduriama, kaip atrodo darbo diena“.

VŠĮ Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims teikia apgyvendinimo bei priežiūros paslaugas asmenims su negalia. Direktorė Asta Rekštienė įtaigiai ir maloniai supažindino su jos vadovaujamoje įstaigoje teikiamomis paslaugomis. Dirbant su asmenimis turinčiais proto negalią būtina kurti saugią ir supratingą aplinką, vertinti kiekvieno jų unikalumą bei individualumą. Apsilankiusiems didelį įspūdį padarė įstaigoje įkurtos „Socialinės dirbtuvės“. „Galėjome susipažinti su čia gyvenančių asmenų kurtais meniniais dirbiniais: nuo piniginių ir rankinių iki servetėlių, plaukų lankelių, apyrankių ar stalo padėkliukų“, – džiaugėsi išvykos dalyvės. „Rankdarbių autoriai vėliau juos parduoda mugėse!..“, – stebėjosi mokytojos ir pabrėžė, kad labai naudinga būsimoms socialinio darbo atstovėms realiai pamatyti,  kaip šios įstaigos gyventojai mokosi gyventi savarankiškai, tvarkosi namus, gamina maistą, eina apsipirkti į parduotuvę…“. Šalia esančių darbuotojų pareiga – užtikrinti sutrikusio intelekto asmenims prieinamą pagalbą, palaikymą ir supratimą, kad galėtų visapusiškai integruotis bendruomenėje. „Be galo svarbu viską pamatyti savo akimis ir išgirsti iš pirmų lūpų“, – susitikimą įvertino būsimoji individualios priežiūros darbuotoja Kristina.

Išvykos dalyvių mintis surinko Jūratė Vaitonienė, Neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja